Podstrona: Edukacja i kultura / Programy Comenius i Youth
 Projekt Comenius 2012-2014
Tytuł projektu: "Poznać, zrozumieć, szanować czyli jak nie dać się zwieść stereotypom i uprzedzeniom."
Kraje/szkoły partnerskie:
Alexanderschule Wallenhorst Niemcy
Özel Neva Ortaokulu Sakarya Turcji

Our  students  prepared  power point presentations  about tolerance:
  1. prezentation 1
  2. prezentation 2
  3. prezentation 3
  4. prezentation 4
  5. prezentation 5

W kwietniu 2013 nasi uczniowie wraz z nauczycielami  w ramach

tego projektu przebywali  w Niemczech.

Galeria zdjęć:

I dzień pobytu

II dzień pobytu - spływ

III dzień pobytu - wycieczka

IV dzień pobytu - w szkole

Wycieczka do Berlina

Spotkanie z burmistrzem

Wycieczka do Osnabruck

Impreza pożegnalna

W drodze do domu

Comenius Project
spotkanie luty 2013.

Wizyta zaprzyjaźnionych szkól w Gimnazjum nr 12 w Olsztynie

W dniach 18-19 marca 2013 r. w ramach Programu Comenius
"Poznać, zrozumieć, szanować, czyli jak nie dać się zwieść stereotypom i uprzedzeniom" odwiedzili nasze gimnazjum studenci medycyny UWM.
Nasi zagraniczni goście przygotowali prezentacje o swoich rodzimych krajach.
Spotkanie miało na celu wzajemne poznanie
i wzrost tolerancji dla innej religii, kultury i zwyczajów.

13.12.2012 r.  odbyły się zebrania z rodzicami. W ramach projektu Comenius, którego temat brzmi: "Poznać, zrozumieć, szanować, czyli jak nie dać się zwieść stereotypom i uprzedzeniom" uczniowie poszczególnych klas przygotowali prezentacje wybranych państw.

Z Comeniusem w Turcji

W dniach 12-17 listopada delegacja nauczycieli Gimnazjum nr 12 gościła w Sakarya w Turcji. Jako koordynatorzy projektu spotkaliśmy się, w tym malowniczym i niezwykle gościnnym zakątku Azji, ze szkołami partnerskimi z Turcji i Niemiec.
A tak-w telegraficznym skrócie -prezentował się nasz wyjazd poświęcony TOLERANCJI.

W dniach 16-23 listopada 2012 r. obchodziliśmy Dni Tolerancji. Tematyka tolerancji poruszana była na różnych lekcjach: wychowawczych, informatyki, plastyki. Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki tematyczne. Działania urozmaiciły audycje radia "Perła" i cykl artykułów w gazetce szkolnej "Śmietanka -!2".

Współpraca z Alexanderschule Wallenhorst (Niemcy)

Prezentacja multimedialna
W dniach 22-30.09.2012 16-osobowa grupa młodzieży (wraz z 4 nauczycieli) z Gimnazjum nr 12 im. Sybiraków w Olsztynie udała się w podróż do Wallenhorst, do szkoły Alexanderschule, z którą to od roku prowadzimy bardzo owocną współpracę.

Wizyta w Niemczech to kontynuacja organizowanej między obiema szkołami wymiany młodzieży (w maju 2012 grupa niemiecka gościła u nas w Olsztynie).

Program wizyty był bardzo ciekawy: uczestnictwo w lekcjach, oficjalne spotkanie z władzami miasta Wallenhorst i powiatu Osnabrück, wycieczka do ZOO i nocne zwiedzanie Osnabrück, park linowy i minigolf, wycieczka do byłego obozu koncentracyjnego Esterwegen i stoczni MeyerWerft budującej największe liniowce na świecie, dyskoteka oraz wiele innych atrakcji.

Podczas oficjalnego spotkania z Burmistrzem miasta Wallenhorst, panem Ulrich'em Belde Dyrektorzy obu szkół:  p. Tadeusz Karpowicz i p. Thomas Behning (a także uczniowie) podpisali list intencyjny o długotrwałej współpracy nauczycieli a przede wszystkim młodzieży Alexanderschule i Gimnazjum 12.

Uczniowie olsztyńscy spotkali się z wielką gościnnością swoich kolegów z Wallenhorst (i ich rodzin), gdyż przez     cały pobyt mieszkali w domach rodzin niemieckich.

Wraz ze szkołą z Wallenhorst i szkołą z Sakarya (Turcja) rozpoczęliśmy w tym roku również realizację projektu Comenius, którego temat brzmi: "Poznać, zrozumieć, szanować, czyli jak nie dać się zwieść stereotypom i uprzedzeniom".

Projekt jest zaplanowany na lata 2012-2014.

Wszystko wskazuje równie na to, że nasi młodzi piłkarze z klas sportowych w maju 2013 roku wezmą udział w międzynarodowym turnieju piłkarskim organizowanym równiez w Wallenhorst. Biorą w nim udział m.in. czołowe kluby Bundesligi.

Dotychczasowe uczestnictwo w projektach europejskich:
programy "Comenius" i "Młodzież w działaniu"
  • projekt: Comenius (2004-2006)
    dwuletni projekt międzynarodowy, zadania opracowywane przez każdą ze szkół, wizyty w szkołach partnerskich za granicą, ...
    tytuł: "Wyobraź sobie ... wszyscy ludzie żyją w świecie pokoju i zrozumienia"             partnerzy: Austria (Sooss), Portugalia (Seixal i Silves), Estonia (Tostamaa), Bułgaria (Sofia i Razlog), Polska (Olsztyn)
Wszelkie informacje dotyczące projektu Comenius, galerię zdjęć znajdziesz tu: G12 Comenius
  • projekt: Młodzież w działaniu (1-9 maja 2005, Gelnica/Słowacja)                        8-dniowe spotkanie młodzieży, wspólne warsztaty, zajęcia sportowe i artystyczne, wycieczki, ...
    tytuł:
    "Nie znam Twego języka, ale i tak rozumiemy się świetnie"                          partnerzy: grupy młodzieży z Czech, Słowacji, Szwecji, Bułgarii, Estonii i Polski
  • projekt: Młodzież w działaniu (7-18 kwietnia 2008, Newcastle/Wielka Brytania)      10-dniowe spotkanie młodzieży, wspólne warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe, wycieczki, ...
    tytuł: "Brązowe nagrody artystyczne"
    partnerzy: grupy młodzieży z Wielkiej Brytanii, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Estonii, Węgier, Austrii i Polski