Podstrona: Goethe Institut / Współpraca

Spektakl „ROBINSON AND CRUSOE” - 29.10.2014 r.

Spektakl „ROBINSON AND CRUSOE” wyruszył na tournee po Polsce zorganizowane przez Instytut Goethego. Pierwszą część wędrówki  „Robinsona” po północnej i wschodniej części Polski zorganizował  Goethe Institut w Warszawie. 29.10.2014 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazje obejrzeć przedstawienie.

Spektakl powstał w 2012 r. w koprodukcji movingtheatre.de z Kolonii i Teatru Baj na podstawie sztuki Nino D’Introny i Giacomo Ravicchia, w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Był prezentowany w Niemczech (w Kolonii i Feuchtwangen) oraz w Warszawie. „ROBINSON & CRUSOE”

Przedstawienie ukazuje spotkanie Polaka i Niemca w sytuacji „podstawowej”, pozbawionej kontekstu społecznego, kiedy jako jedyni ludzie zostali uratowani z katastrofy, a okoliczności ich spotkania  przypominają sytuację Robinsona, który znalazł się na bezludnej wyspie. Na scenie mamy tylko dwóch ludzi w ekstremalnej sytuacji, ludzi, którzy mówią różnymi językami, a to, czy uda im się przeżyć, zależy od osiągnięcia porozumienia. Pełen humoru i emocji spektakl dotyka podstaw relacji między ludźmi.

Przedsięwzięcie podjęte i realizowane przez Instytut Goethego przy współpracy z movingtheatre.de i Teatru Baj ma na celu inicjowanie dialogu, niszczenie stereotypów, dostrzeganie tego, co wspólne i szanowanie tego, co różni.

Tak się zaczęła nasza oficjalna współpraca

W dniu 09.10.2008 roku ambasador, Michael Gerdts, przyjął przedstawicieli szkół, które w ramach projektu „Szkoły: Partnerzy przyszłości“ wybrane zostały jako szkoły partnerskie. W ambasadzie odbyła się uroczysta ceremonia podpisania listów intencyjnych, stanowiących podstawę współpracy z Goethe-Institut. Następnie ambasador przekazał niektórym biorącym udział w uroczystości uczniom świadectwa, które uzyskali po pozytywnie zakończonych kursach w Goethe-Institut. Ponadto dwie grupy uczniów, które w ramach projektu „Szkoły: Partnerzy przyszłości“ były na stypendium w Niemczech, przedstawiając własne filmy i prezentacje, zaprezentowały licznie zebranym gościom w dowcipny sposób swoje przeżycia. Z naszej szkoły na stypendium językowym była Elwira Godlewska i Marcin Zbrzyzny. Oni rónież zaprezentowali film z pobytu w Niemczech.

Zdjęcia z uroczystości podpisania listów intencyjnych znajdują się w galerii